dabika mag2

کاربرد سرم ویتامین C

1401-11-27
11:14 ق.ظ

اگر پوستتان کمی ‌کدر به نظر می‌رسد یا می‌خواهید روتین مراقبت از پوست خود را از حالت ساده خارج کنید، سرم ویتامین C گزینه مناسبی است که آن را به برنامه مراقبتی خود اضافه کنید. ویتامین C به عنوان یکی از بهترین محصولات موجود در بازار برای کمک به ایجاد و حفظ شادابی، صافی و درخشانی پوست است. اگرچه احتمالاً ویتامین C را در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید، اما هیچ راهی برای تضمین این که مستقیماً به پوست شما برود، وجود ندارد. استفاده از سرم‌ها و سایر محصولات موضعی، مستقیم‌ترین راه برای بهره‌مندی از فواید این ترکیبات کلیدی است.

اکثر افراد می‌توانند از ویتامین C موضعی برای مدت طولانی استفاده کنند بدون اینکه هیچ گونه واکنش نامطلوبی را تجربه کنند. ویتامین C ممکن است باعث تحریک جزئی پوست در غلظت‌های بالای 20٪ شود. به همین دلیل، غلظت آن اغلب بین 10 تا 20 درصد در محصولات مراقبت از پوست، متغیر است. ویتامین C همچنین برای استفاده همراه با سایر مواد فعال مراقبت از پوست، از جمله آلفا هیدروکسی اسیدها، رتینول‌ها و SPF بی‌خطر است.

 

مزایای استفاده از ویتامین C

1. آبرسان قوی

بیشتر پوست و اندام‌های سالم حاوی غلظت بالایی از ویتامین C هستند. ویتامین C موضعی به شکل اسید اسکوربیک به بهترین وجه به پوست نفوذ می‌کند. از دست دادن آب از طریق اپیدرم (بیرونی‌ترین لایه پوست) را کاهش می‌دهد و به پوست شما اجازه می‌دهد رطوبت را بهتر حفظ کند.

2. درخشان کننده پوست

ویتامین C می‌تواند به محو شدن رنگدانه‌ها کمک کند و باعث کاهش تیرگی سطح پوست می‌شود. این ترکیب به پوست درخشندگی و جوانی می‌بخشد. استفاده از ویتامین C ، تولید ملانین را مختل می‌کند.(ملانین رنگدانه مسئول رنگ پوست است) با مهار تولید ملانین، ویتامین C می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره و ‌هایپرپیگمانتاسیون کمک کند. همچنین ممکن است به روشن شدن ظاهر پوست نیز کمک کند.

3. کمک به کاهش قرمزی و یکنواخت شدن رنگ پوست

ویتامین C از طریق ظرفیت آنتی اکسیدانی خود به عنوان یک عامل ضدالتهابی عمل می‌کند. این بدان معنی است که پوست را تسکین و پف کردگی را کاهش می‌دهد. خواص ضد التهابی ویتامین C همچنین می‌تواند به کاهش قرمزی کمک کند، که به نوبه خود باعث ایجاد پوستی یکنواخت می‌شود. کاهش لکه‌های تیره، قرمزی و سوزش باعث می‌شود که پوست صاف و رنگ آن شفاف باشد.

4. کاهش هایپرپیگمانتاسیون

از آنجایی که ویتامین C مانع تولید ملانین می‌شود، در واقع می‌تواند ‌هایپرپیگمانتاسیون را از بین ببرد. هایپرپیگمانتاسیون – از جمله لکه‌های خورشیدی، لکه‌های پیری و ملاسما – زمانی اتفاق می‌افتد که ملانین در نواحی خاصی از پوست بیش از حد تولید شود. همچنین می‌تواند در مناطقی که آکنه بهبود یافته است اتفاق بیفتد. ویتامین C با کاهش فعالیت آنزیمی ‌به نام تیروزیناز، سنتز ملانین را مهار می‌کند. این به طور گسترده‌ای در درماتولوژی برای کاهش رنگدانه لکه‌ها روی پوست استفاده می‌شود.

5. کاهش خطوط و تیرگی حلقه‌های زیر چشم

سرم‌های ویتامین C می‌توانند با حجیم کردن و آبرسانی به ناحیه زیر چشم به صاف کردن خطوط ریز کمک کنند. اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی کلی موثرتر است، اما می‌تواند به کاهش تغییر رنگ مرتبط با حلقه‌های زیر چشم نیز کمک کند. روش‌های درمانی مزوتراپی ویتامین C برای سیاهی دور چشم، منجر به بهبود قابل توجهی در رنگدانه حلقه‌های زیر چشم می‌شود. با این حال، برخی از افراد نیز احساس سوزش را تجربه کردند. برخی از راه‌های دیگر برای کمک به خلاص شدن از شر کیسه‌های زیر چشم عبارتند از استفاده از کمپرس سرد و افزودن رتینول به روتین مراقبت از پوست. پوست زیر چشم نازک و حساس است، بنابراین بهتر است از محصولاتی که مخصوص ناحیه زیر چشم طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

6. تولید کلاژن

کلاژن یک پروتئین طبیعی است که تولید آن در بدن با گذشت زمان کاهش می‌یابد. سطوح پایین کلاژن می‌تواند منجر به خطوط ظریف و چین و چروک شود. ویتامین C به دلیل افزایش تولید کلاژن از طریق نقش مهم آن در فرآیند سنتز کلاژن شناخته شده است. در واقع، سنتز کلاژن بدون ویتامین C امکان‌پذیر نیست و دلیل آن این است که ویتامین C نقشی ضروری برای دو آنزیم مورد نیاز در سنتز کلاژن دارد. شما همچنین می‌توانید تولید کلاژن را از طریق رژیم غذایی خود نیز افزایش دهید.

7. جلوگیری از افتادگی پوست

تولید کلاژن با خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست مرتبط است. هنگامی ‌که سطح کلاژن کاهش می‌یابد، پوست نیز ممکن است شروع به افتادگی کند. استفاده از سرم ویتامین C تولید کلاژن را تقویت کرده و در نتیجه یک اثر سفت کننده کلی ایجاد می‌کند. این در مورد افتادگی ناشی از پیری طبیعی، آسیب استرس اکسیداتیو یا کاهش شدید وزن نیز صادق است. این بدان معنی است که می‌تواند به کاهش ظاهر افتادگی پوست کمک کند و باعث شود پوست سفت‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد.

8. محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس‌های محیطی مانند آلاینده‌ها یا تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) با کاهش سطح ویتامین C در پوست همراه است. سطوح ویتامین C همچنین در پوست‌های بالغ یا آسیب دیده با نور کمتر است، اگرچه محققان مطمئن نیستند که آیا این یک علت یا معلول است. آسیب خورشید توسط مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شود. اینها اتم‌هایی هستند که یک الکترون از دست رفته دارند. رادیکال‌های آزاد به دنبال اتم‌های دیگری می‌گردند که بتوانند از آن‌ها یک الکترون بگیرند – و این می‌تواند منجر به آسیب قابل توجهی به پوست شود. ویتامین C سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها با دادن الکترون به این رادیکال‌های آزاد از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کنند و آنها را بی‌ضرر می‌کنند.

9. کمک به تسکین آفتاب سوختگی

ویتامین C علاوه بر به حداقل رساندن قرمزی، گردش سلولی را نیز تسریع می‌کند و سلول‌های آسیب دیده را با سلول‌های جدید سالم جایگزین می‌کند. مشخص شده است که استفاده موضعی از ویتامین C، در ترکیب با ویتامین E و سایر ترکیبات، آسیب ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش (معروف به آفتاب سوختگی) و همچنین التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض بیش از حد این اشعه را کاهش می‌دهد. محققان دریافتند که ویتامین C به تنهایی نیز در کاهش آفتاب سوختگی مؤثر است.

10. بهبود زخم

با توجه به اثرات آن بر آفتاب سوختگی، جای تعجب نیست که مصرف موضعی ویتامین C بتواند بهبود کلی زخم را تسریع کند. بهبود زخم، خطر التهاب، عفونت و جای زخم را نیز کاهش می‌دهد. در واقع، کمبود این ویتامین کلیدی می‌تواند باعث شود زخم‌ها در زمان سریعتری التیام پیدا کنند. مصرف مکمل‌های ویتامین C با افزایش سطح آنتی‌اکسیدان در بدن و پوست، تأثیر مثبتی بر بهبود و رشد پوست دارد. این تا حدی به این دلیل است که بهبود زخم با تشکیل کلاژن مرتبط است و ویتامین C تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.
و در نهایت پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از این سرم‌ها حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را از آنها دریافت کنید.

© هرگونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب مجله دبیکا بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین دبیکا تعلق دارد.