dabika mag2

همه چیز درباره‌ موخوره

1401-11-23
1:03 ب.ظ

مو از ریشه رشد می‌کند، پس انتهای آن قدیمی‌ترین و آسیب‌پذیرترین قسمت مو است. بسته به بلندی موهایتان، ممکن است نوک موها چندین سال همراه شما بوده باشد. انتهای مو با گذشت زمان، تحلیل رفته و کوتیکول مو فرسوده شده و قشر داخلی در شرایط محیطی قرار می‌گیرد و انتهای مو تقسیم شود. انتهای مو ممکن است به دو یا چند قسمت تقسیم شده یا با از بین رفتن کوتیکول، نازک ‌شوند و در حالت شدیدتر موخوره در تمام طول ساقه پیش می‌رود.

جلوگیری از موخوره

1. با موهایتان ملایم باشید.
هنگام شستن، برس زدن، باز کردن و حالت دادن موهای خود، ملایم باشید. موخوره به آرامی و در اثر آسیب تدریجی در طول زمان ایجاد می‌شود. موهای خیس آسیب‌پذیر هستند، بنابراین مهم است که پس از شامپو کردن و حالت دادن به موها به آرامی با موهای خود رفتار کنید. برخی از افراد عادت دارند موهای خود را با حوله خشک کنند، اما این می‌تواند به آن آسیب برساند. مالش مکرر می‌تواند باعث شکستگی مو شود. همچنین می‌تواند به کوتیکول‌های مو آسیب برساند و منجر به موخوره یا وز شدن موها شود. به جای اینکه موهای خود را خشک کنید، آن‌ها را با حوله بپیچید تا آبگیری شوند و از شکستگی و آسیب جلوگیری شود.

2. در استفاده از ابزارهای حرارتی متعادل باشید.
استفاده از وسایل گرمایشی روی موها، به خصوص به صورت روزانه، می‌تواند آن‌ها را خشک کرده و ساختار پروتئین‌های مو را تغییر دهد. در صورت امکان، اجازه دهید موهایتان پس از شستن در هوا خشک شود و سپس بدون استفاده از وسایل حرارتی، آنها را حالت دهید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از سشوار، اتو صاف یا اتوی فر، به حرارت بالا نیاز دارید. هنگامی‌که از این ابزارها به طور نادرست یا بیش از حد استفاده می‌کنید، در معرض خطر آسیب دیدن کوتیکول در اثر دماهای شدید قرار می‌گیرید. یکی از راه‌های جلوگیری از آسیب کلی گرما این است که حداقل هفته‌ای یک‌بار به موهای خود از همه ابزارهای حرارتی استراحت دهید. برای کاهش آسیب این ابزارها، جنس سرامیکی آنها را انتخاب کنید – این جنس به طور یکنواخت گرم می‌شوند و مجبور نیستید به طور مکرر از آنها روی همان قسمت‌های مو استفاده کنید. همچنین مهم است که از موهای خود قبل از استفاده از حرارت محافظت کنید. برای به حداقل رساندن آسیب، از اسپری محافظ حرارت استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از وسایل حرارتی دارید، تنظیم حرارت را روی حالت کم قرار دهید.

3. آب بیشتری بنوشید.
موهایی که از داخل هیدراته می‌شوند، در برابر آسیب‌های محیطی مقاومت بیشتری خواهند داشت و به این سرعت انتهای موها دچار موخوره نمی‌شوند.

4.  موهایتان را مرتب کوتاه کنید.
کوتاه کردن موها به حفظ سلامت و جلوگیری از موخوره کمک می‌کند. به کوتاه کردن مو مانند لایه‌برداری پوست فکر کنید، در هر دو مورد، ممکن است لازم باشد برخی از سلول‌های قدیمی برای کمک به رشد سلول‌های جدید، حذف شوند. هنگامی ‌که انتهای موهای شکافته شده است، این شکاف‌ در کوتیکول می‌توانند بقیه طول مو را طی کند و منجر به شکستگی مو شود.

5. موهایتان را آبرسانی کنید.
رطوبت رسانی به مو، رمز کلیدی برای جلوگیری از موخوره است. خشکی می‌تواند باعث ضعیف شدن موها به خصوص در قسمت انتهایی و در نهایت موخوره شود. برای افزایش رطوبت مو، از ماسک مو استفاده کنید. ماسک مو یک درمان کننده و حالت دهنده عمیق است که می‌تواند موها را رطوبت رسانی کرده و وزی و خشکی مو را کاهش دهد. ماسک همچنین می‌تواند خطر آسیب مو را کاهش داده و در نتیجه موهایی نرم‌تر و درخشان‌تر داشته باشید. مواد موجود در ماسک مو معمولاً غلیظ‌تر از موادی هستند که در یک نرم کننده پیدا می‌کنید. همچنین، ماسک برای مدت طولانی‌تری روی موهای شما باقی می‌ماند.

6. از موهای خود با ساتن یا ابریشم محافظت کنید.
برخی از پارچه‌ها و مواد، بیشتر از بقیه به کوتیکول شما آسیب می‌رسانند. کلاه‌، روسری‌، روبالشی‌ و حوله‌ نخی، باعث تسریع در ایجاد موخوره می‌شوند. از کلاه یا روسری و روبالشی ساتن برای جلوگیری از موخوره استفاده کنید. محافظت از موها در شب نیز می‌تواند از موخوره جلوگیری کند. به جای خوابیدن روی روبالشی نخی، برای کاهش اصطکاک روی روبالشی ابریشمی ‌یا ساتن بخوابید. این کار به موهایتان اجازه می‌دهد تا روی بالش بلغزند. داشتن اصطکاک کمتر بین روبالشی و مو به جلوگیری از آسیب و شکستگی مو کمک کند.

7. از مواد شیمیایی کمتر یا با فاصله مناسب استفاده کنید.
رنگ، دکلره، صاف کردن و سایر کارهایی که با مواد شیمیایی روی مو انجام می‌شود، همگی می‌توانند به مرور زمان به موها آسیب زده و آنها را ضعیف کنند. اما اگر این کارها را به دفعات انجام دهید، کوتیکول مو شکسته شده و باعث آسیب جدی به مو شود. رنگ موی ‌همچنین می‌تواند با پوست سر شما تعامل داشته و به طور بالقوه باعث درماتیت تماسی شود. در صورت امکان زمان بین دفعات انجام این کارهای شیمیایی را به 8 تا 10 هفته افزایش دهید و از ماسک مو استفاده کنید.

8. موهای خود را زیاد نشویید
اگر پوست چرب دارید، به احتمال زیاد سبوم (روغن طبیعی) اضافی در پوست سرتان تولید می‌شود. این می‌تواند منجر به وسوسه شستن موها، بیشتر از آنچه نیاز است شود. در حالی که اگر موهای چرب دارید شستشوی روزانه خوب است، اما نباید موهای خود را چندین بار در روز بشویید. از طرف دیگر، موهای بسیار خشک ممکن است فقط به شستن هفتگی با یک شامپو باکیفیت نیاز داشته باشند. شامپو را به آرامی ‌روی پوست خود پخش کنید و نرم کننده را فقط به انتهای مو بمالید.

9. برای کش مو جایگزین پیدا کنید
کش‌های موی الاستیک، برای دور نگه داشتن موها در حین ورزش کردن ضروری است، اما برای آن به فکر جایگزین باشید. مشکل کش مو این است که پوست سر و کوتیکول مو را می‌کشد. حتی ممکن است هر بار که دم اسبی خود را باز می‌کنید متوجه ریزش برخی موها شوید. می‌توانید این مشکل را با کوتاه‌کردن موهایتان هر چند وقت یک‌بار یا با کمی‌ شل‌ترکردن کش موهایتان برطرف کنید تا زیاد روی موهایتان کشیده نشود. همچنین، مطمئن شوید که از کش‌های موی واقعی استفاده می‌کنید و نه فقط نوارهای لاستیکی، که می‌توانند به موهای شما آسیب برسانند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید مراقب موخوره بود
• هنگامی‌که یک تار مو در انتها دچار موخوره شود، آسیب پیشرفت می‌کند و انتهای دوشاخه تا انتهای ساقه مو به شکافتن ادامه می‌دهد و به کل تار مو آسیب می‌زند.
• انتهای دوشاخه دیگر کوتیکول صافی ندارند که آن را بپوشاند، بنابراین به طور طبیعی به یکدیگر و روی انتهای سالم گیر می‌کنند. این باعث گره خوردن و موخوره بیشتر می‌شود. هر چه بیشتر گره خوردن مو را داشته باشید، به همان میزان شکستگی و ریزش بیشتری را تجربه خواهید کرد.
• قسمت انتهایی به خودی خود کوچک به نظر می‌رسد، اما وجود نوک دو شاخه شده در تمام موها باعث می‌شود که انتهای موها نامرتب، وز و ناسالم به نظر برسد.

موخوره در موهای طبیعی و مجعد

شاید تعجب آور باشد که بدانید هرچه مو فرتر باشد، شکننده‌تر می‌شوند. این بدان معناست که افرادی که موهای مجعد دارند، به خصوص موهای فر، ممکن است در برابر موخوره بیشتر آسیب‌پذیر باشند. علاوه بر این، هنگامی‌ که موهایتان فر یا حالت‌دار است، انتهای دوشاخه شده مو به احتمال زیاد باعث گره خوردن می‌شود، زیرا می‌توانند روی موهای دیگر که در اطراف آنها حلقه می‌شود، گیر کنند. بنابراین اگر موهایتان به راحتی گره می‌خورد، مراقب موهایتان باشید و وجود موخوره را بررسی کنید. اگر در چند تار موهایتان موخوره دیدید، به این معنی است که تعداد بیشتری از موهایتان در معرض آسیب دیدن هستند و نیاز به رسیدگی و مراقبت بیشتر دارد.

پنهان کردن موخوره

یکی از گزینه‌ها استفاده از روغن نارگیل، روغن بادام یا انواع رطوبت رسان‌های مو است. این محصولات نه تنها به موهای شما درخشندگی می‌بخشند، بلکه آنها را صاف و به پوشاندن موخوره کمک می‌کنند. گزینه دیگر انتخاب مدل مویی است که انتهای مو را پنهان می‌کند.
اما به خاطر داشته باشید که انتهای مو می‌تواند پیشرفت کند و ساقه مو را تا انتها بشکافد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر، باید موهای آسیب دیده را کوتاه کنید.

درمان موخوره

برای درمان موخوره تنها یک راه وجود دارد، باید آنها را کوتاه کنید. موهای شما زنده نیستند و نمی‌توانند ترمیم شوند. موخوره برگشت ناپذیر است و هر محصول، سالن یا درمانی که بخواهد خلاف آن را به شما بگوید، دروغ است. موهایتان را به طور منظم و قبل از پیشرفت موخوره کوتاه کنید (هر 4 تا 6 ماه یکبار). اگر تصمیم دارید خودتان آنها را کوتاه کنید، مطمئن شوید که از قیچی موی تیز استفاده کنید، تا دوباره شروع به دوشاخه شدن نکنند.

© هرگونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب مجله دبیکا بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین دبیکا تعلق دارد.