dabika mag2

عطرتو عوض کن

1399-06-24
2:36 ب.ظ

انتخاب عطر مناسب، کار راحتی نیست. وجود انواع مختلف و رایحه‌های متفاوت در بازار و سایت‌های فروشگاهی، گزینه‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد. با این حال، در نظر داشتن نکات زیر قبل از خرید، به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های خود را محدود کنید تا بتوانید هنگامی‌که به خرید می‌روید و عطرها را با هم مقایسه کنید و تصمیمی ‌آگاهانه بگیرید که البته پشیمان هم نشوید!

خرید عطر ایده‌آل از فروشگاه‌های آنلاین

1- محدوده قیمت مورد نظرتان را تعیین کنید.

عطر یک کالای لوکس است و هزینه خرید برندهای مختلف آن، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. عطرها از چند صدهزار تا چند ده‌ملیون تومان قیمت دارند. قبل از خرید، تصمیم بگیرید که برای خرید عطر، چقدر هزینه می‌کنید. اگر عطر را می‌خواهید هدیه دهید، هم به مسائل مالی و هم رابطه خود با گیرنده هدیه توجه کنید.

2- غلظت عطر را انتخاب کنید.

عطرها بسته به قدرت ماندگاری نام‌های مختلفی دارند. به طور معمول، ماندگارترین عطرها، گرانتر هستند، در حالی که عطرهایی با ماندگاری پایین ارزانتر هستند. معمولاً می‌توانید نوع یا غلظت عطر را براساس نوع آن در قسمت جلوی شیشه آن مشاهده کنید.
ادکلن با ماندگاری حدود دو ساعت، کمترین غلظت رایحه را دارد. 3-5٪ روغن در مخلوط آب و الکل است.
ادوتویلت نوعی عطر کمی ‌غلیظتر است و سه تا چهار ساعت ماندگاری دارد. حدود 4-8% روغن است.
ادوپرفیوم غلظت روغن بیشتری نسبت به ادکلن دارد و حدود شش ساعت ماندگاری دارد. 15-18٪ روغن مخلوط با الکل است.
پرفیوم عطری است که بیشترین غلظت را دارد. قدرت ماندگاری بالایی دارد و در تمام طول روز دوام خواهد داشت که 15-30% روغن مخلوط با الکل است.


3- هرم بویایی عطرهای مورد علاقه خود را چک کنید

یک عطر ساختار سه سطحی پیچیده‌ای دارد. این هرم بویایی به تدریج نت‌های مختلف عطر را آشکار می‌کند:
– نت‌های اولیه: این نت‌های فرار بوی اولیه را به محض اسپری شدن عطر ارائه می‌دهند که اغلب با نت‌های مرکبات هستند.
– نت‌های میانی: این نت‌های حسی شخصیت واقعی یک عطر را منعکس می‌کنند و تنها پس از چند دقیقه ظاهر می‌شوند. آنها اغلب گلدار، میوه ای یا حتی تند هستند.
– نت‌های پایه: این‌ها آخرین نت‌هایی هستند که پس از اسپری شدن رایحه ظاهر می‌شوند و تا چند ساعت باقی می‌مانند. آنها به عطر عمق می‌دهند و اغلب چوبی یا بالزامیک هستند.
هرم بویایی عطر مورد علاقه خود را بررسی و با عطر مورد نظر مقایسه کنید.

هرم بویایی

 

4- رایحه انتخابی خود را در یک خانواده محدود کنید.

با بررسی عطرهای موردعلاقه خود می‌توانید مشخص کنید که رایحه چه خانواده‌ای از عطرها برای شما دلپذیرتر است. عطرها به طور کلی به چهار دسته رایحه تقسیم می‌شوند، گرچه بسیاری از عطرها حاوی ترکیبی ظریف از رایحه هستند. همچنین اگر برای شخص دیگری عطر می‌خرید، ببینید از چه نوع عطری استفاده می‌کند.
عطرهای گلدار/شیرین: بوی گل‌های تازه بریده را می‌دهند. رایحه‌های رایج مورد استفاده در عطرهای گلی عبارتند از رز، اسطوخودوس، میخک و شکوفه پرتقال. عطرهای گلدار به دلیل رایحه شیرین و زنانه‌ای که دارند، محبوب‌ترین عطرها برای خانم‌ها هستند.
عطرهای مرکبات/میوه‌ای: بوی میوه‌ها، به ویژه مرکبات را می‌دهند. رایحه‌های رایج مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت و لیموترش و همچنین میوه‌های دیگر مانند زردآلو، سیب یا هلو هستند. به طور کلی این عطرها با طراوت هستند.
عطرهای شرقی/ادویه‌ای: بسیاری از آنها حاوی مشک و یا ادویه‌هایی مانند بادیان ستاره‌ای، دارچین و وانیل هستند.
عطرهای وودی: بوی چوبی و خاکی دارند. بسیاری از آنها حاوی رایحه‌هایی مانند ترنج، خزه بلوط و پاتچولی هستند.

5- در هنگام خرید فصل را در نظر داشته باشید.

انتخاب یک عطر برای فصل یکی دیگر از گزینه‌های انتخاب عطر ایده آل است. وقتی هوا گرم می‌شود، نت‌های سبک و با طراوت مرکبات گزینه مناسبی هستند. وقتی پاییز فرا می‌رسد، با روی آوردن به نت‌های چوبی و تند با تابستان خداحافظی می‌کنیم. در زمستان، تمرکز بر گرم بودن عطرها با نت‌های شیرین است. بهار زمانی است که نت‌های میوه‌ای و گل‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرند.

6- اگر عطر دیگران به نظرتان خوشایند بود اسم آن را بپرسید.

حواستان به عطرهایی باشد که اطرافیانتان می‌زنند، باشد. اگر عطری را واقعا دوست دارید، از دارنده آن اسمش را بپرسید. با این روش شما می‌توانید عطر جدیدی را بدون رفتن به فروشگاه پیدا کنید و از ماندگاری و پخش بوی آن نیز مطلع باشید و برعکس، اگر از رایحه عطرهای دوستانتان خوشتان نمی‌آید، سعی کنید دقیقاً مشخص کنید که چه چیزی در آنها دوست ندارید. این اطلاعات ارزشمندی است که به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های خود را محدود کنید.

رایحه دلنشین

7- مطمئن شوید راهنمای فروشگاه فردی آگاه است.

فروشگاه‌هایی را که در حال بازدید هستید با دقت انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که فروشگاه‌ کارکنانی آگاه دارد که به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند. همچنین سعی کنید از فروشگاهی خرید کنید که عطر یکی از عمده‌ترین محصولات ارائه شده است. اگر به سایت فروشگاه پوشاک مراجعه کنید که تعدادی عطر نیز می‌فروشد، گزینه‌های زیادی وجود نخواهد داشت و کارکنان آن ممکن است به اندازه کارکنان فروشگاه‌های تخصصی آگاه نباشند.

8- از راهنمای فروشگاه کمک بخواهید.

باید ایده خوبی از عطری که به دنبال آن هستید داشته باشید. از پشتیبان بپرسید که آیا آنها می‌توانند به شما در یافتن عطر مناسب کمک کنند. آنها خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند و دانش آن‌ها در مورد محصولات، جستجو را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند.
بهتر است هنگام درخواست مشخصات توصیفی و قیمتی را بیان کنید مانند “می‌خواستم به من کمک کنید تا عطری برای خودم انتخاب کنم. من به دنبال یک عطر نیمه ماندگار با بوی مرکبات هستم. محدوده بودجه من 500 تا 700 هزار تومان است.”
اگر نمی‌دانید چه چیزی را دوست دارید، از فروشنده بخواهید که یکی از محبوب‌ترین عطرها از هر چهار دسته رایحه را به شما معرفی کند.در صورتی که می‌خواهید عطر را هدیه بدهید و نمی‌دانید که گیرنده چه چیزی را دوست دارد، از پشتیبان بخواهید که محبوب‌ترین عطرها، به خصوص رایحه‌های گلی را به شما معرفی کند، زیرا این عطرها محبوب‌ترین دسته عطرها هستند.

 

تست و خرید عطر از فروشگاه

1- سعی نکنید با یکبار حضور در فروشگاه خریدتان را انجام دهید.

هر چه عطرهای بیشتری را استشمام کنید، حساسیت بینی شما نسبت به بوی عطر کمتر می‌شود و امتحان کردن چندین عطر را سخت می‌کند. خودتان را به امتحان کردن شش عطر در هر بار مراجعه به عطرفروشی محدود کنید. از آنجایی که برای تصمیم‌گیری می‌خواهید طیف وسیعی از رایحه‌ها را استشمام کنید، سعی کنید در حضورهای بعدی خود، عطرهای دیگر را ببوئید.

2- هنگام خرید از عطر استفاده نکنید.

هنگامی‌که قصد خرید عطر را دارید، از محصولات پوستی معطر مانند لوسیون بدن، اسپری بدن یا حتی دئودورانت‌های با رایحه قوی استفاده نکنید. این رایحه‌ها می‌توانند حواس را از عطر منحرف و با آن تداخل کنند.

3- ابتدا از شیشه عطر بو بکشید.

هنگامی ‌که در حال تست کردن عطر هستید، ابتدا از درون ظرف ببویید. این به شما نشان می‌دهد که آیا آن عطر را دوست دارید یا نه. اگر در نهایت بوی آن را اصلا دوست نداشتید، خوشحال خواهید شد که آن را روی پوست خود اسپری نکرده‌اید. خیلی عمیق نبوئید ، زیرا ممکن است حس بویایی شما را سریعتر بی‌حس کند.

4- عطر را روی ورقه‌های بلاتر اسپری کنید.

اگر عطری را در بطری استشمام کردید و بوی آن را دوست داشتید، مقدار کمی ‌از عطر را روی ورقه بلاتر اسپری کنید. اجازه دهید عطر روی آن بماند، حدود ده ثانیه، سپس آن را بو کنید. اگر هنوز عطر را دوست دارید، روی ورقه برچسب بزنید و آن را در کیف خود قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید بعداً آن را بو کنید و به یاد بیاورید که کدام عطر است.
عطرهای مورد علاقه را روی پوست خود اسپری کنید. اگر واقعاً عطری را دوست دارید و فکر می‌کنید که می‌تواند همان عطری باشد که دنبالش بودید، کمی ‌عطر را در قسمت داخلی مچ خود اسپری کنید. مچ دست خود را به هم مالش ندهید! این می‌تواند به رایحه عطر آسیب برساند. حدود 10 ثانیه به عطر زمان دهید، سپس به آرامی ‌عطر را استشمام کنید. رایحه عطر با تماس با پوست شما کمی ‌تغییر می‌کند، بنابراین مهم است که عطر را بر روی پوست خود و یا ورقه‌های بلاتر آزمایش کنید. هنگامی‌که برای اولین بار عطر را اسپری می‌کنید، نت‌هایی که تجربه خواهید کرد به عنوان “نت بالا” شناخته می‌شوند. اینها برای مدتی باقی می‌مانند، اما سپس به نت‌های میانی تبدیل می‌شوند. و در نهایت، این نت‌های پایه با ماندگاری بیشتری باقی می‌مانند. هرگز از رایحه اولین اسپری، تصمیم نگیرید، زیرا بعد از مدتی از اولین اسپری رایحه‌ی نت‌های پایه بیشتر مشخص هستند. بیش از یک عطر روی هر بازو نزنید، در غیر این صورت رایحه‌ها با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

انتخاب عطر مناسب

5- در فاصله بین بوئیدن دو عطر نفس خود را تازه کنید.

بین هر بو، با بوییدن چیزی خنثی، مانند پوست یا پیراهن و یا قهوه نفس خود را تازه کنید. رایحه خنثی حس بویایی شما را تازه می‌کند تا بوی آخرین عطر باقی بماند و با عطر بعدی که استشمام می‌کنید، تداخل پیدا نکند.

6- بهتر است همراه داشته باشید.

در نظر داشته باشید که یک دوست را همراه خود ببرید تا به شما در تصمیم گیری کمک کند. به خصوص اگر عطر هدیه باشد، نظر شخص دیگری که گیرنده را می‌شناسد، می‌تواند بسیار مفید باشد. اگر عطر را برای خود انتخاب می‌کنید، در نظر بگیرید که آیا دعوت از یک دوست مفید است یا تصمیم شما را سخت‌تر می‌کند.

 

 

 

 

 

 

© هرگونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب مجله دبیکا بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین دبیکا تعلق دارد.