dabika mag2

شرایط نگهداری از لوازم آرایش

1401-08-26
1:18 ب.ظ

تمام محصولات و ابزارهای آرایشی باید در مکانی خشک، خنک و به دور از رطوبت و نور آفتاب نگهداری شوند. در صورتی که شما جز آن دسته افراد هستید که این محصولات را در حمام نگهداری می‌کنید، بهتر است در این مورد تجدید نظر نمایید. به تاریخ انقضا و مدت زمان ماندگاری (مثلاً 12M یا 9M) ذکر شده در پشت محصول دقت کنید، همچنین تغییر در رنگ و بافت، جدا شدن روغن یا آب و یا ته‌نشینی از نشانه‌های انقضای محصول آرایشی شما است.
محصولات آرایشی پس از تاریخ مصرف می‌توانند باعث عفونت (به خصوص در چشم‌ها)، آکنه و سوزش و خارش پوست شوند.

محل خنک، خشک و دور از نور خورشید

تاثیر عوامل محیطی بر روی محصولات آرایشی و مراقبتی

محصولات آرایشی و بهداشتی خود را در جایی نگه دارید که مستقیماً در معرض نور خورشید، رطوبت یا بخار نباشند. نور خورشید می‌تواند با گرم کردن محصول، فساد آن‌ها را تسریع کند و باعث تجزیه مواد فعال آن شود، بنابراین بهتر است براساس پیشنهاد شرکت تولیدکننده، محصولات را در یخچال یا در دمای اتاق با رعایت نکات بالا نگهداری کنید. در فضای مرطوب حمام، آب روی سطح برخی از لوازم آرایشی متراکم شده و می‌تواند موجب تشکیل و رشد کپک را فراهم کند.
سرما شدید هم می‌تواند همانند گرما برای محصولات آرایشی و مراقبتی شما مضر باشد. امولسیون‌هایی مانند لوسیون‌ها، کرم‌ها و نرم‌کننده‌ها اگر به دمای انجماد برسند و ذوب شوند بافتی ناپایدار خواهند داشت.
اگر فصل زمستان در محل زندگی شما بسیار سرد است، محصولات آرایشی و مراقبتی خود را در فضای باز و سرد قرار ندهید، و محصولات اضافی را نیز در دمای اتاق در جایی دور از تغییرات دما نگهداری کنید.
نگهداری عطرها در جعبه اصلی آن‌ها ضروری نیست، اما برای محافظت از تابش مستقیم خورشید و گرما بسیار حائز اهمیت است.
برای افزایش ماندگاری عطرها، بهتر است آن‌ها را دور از نور خورشید در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید، رعایت اصول و روشی صحیح برای نگهداری عطر می‌تواند ماندگاری آن‌ها را تا پنج سال تضمین کند. حتی در اوج تابستان می‌توانید آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.

روش نگهداری از محصولات پوست

چه مدت چگونه از محصولات مراقبت از پوست خود استفاده کنیم؟

  • پاک کننده‌‍‌ها

بهتر است پاک‌کننده‌ها را یک سال پس از تاریخ باز کردن، دور بیندازید، حتی اگر مدت زمان انقضای آن‌ها طولانی‌تر باشد. پس از قرار گرفتن در معرض عوامل خارجی، کیفیت شستشوی صورت به سرعت کاهش می‌یابد، به خصوص اگر محصول در محلی مرطوب نگهداری شود.

  • مرطوب کننده‌ها

مرطوب کننده‌‌ها را نباید بیش از یک سال استفاده کرد. اگر متوجه تغییر رنگ، بافت یا بوی محصول شدید، آن را دور بریزید. در صورتی که محصول شما پمپی باشد، به دلیل نوع بسته بندی، که از تماس محصول با عوامل خارجی جلوگیری می‌کند، می‌توانید بیش از یک سال هم از مرطوب‌کننده خود استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌های موجود در جار نباید بیش از شش ماه استفاده شوند، زیرا احتمال آلوده شدن آن‌ها بسیار بالاست. با کرم‌های دور چشم نیز به همین ترتیب رفتار کنید، زیرا پوست اطراف چشم نازک و حساس‌تر است.

  • سرم‌‍‌ها

سرم‌‍‌‌ها ماندگاری بالایی دارند اما جواب ما به استفاده از آن‌ها پس از تاریخ انقضا، قطعا نه است. بدون درپوش گذاشتن روی بطری‌ها یا محکم بستن درب آن‌ها، به طور بالقوه اثربخشی محصول از بین می‌رود. نگهداری از محصولات مراقبت از پوست در محیطی با دمای کنترل شده مانند یخچال، عالی است. نگه‌داشتن محصولات در خارج از اتاق، به‌ویژه در حمام (همانطور که مردم معمولاً انجام می‌دهند)، به دلیل رطوبت و دمای بالا می‌تواند باعث رشد قارچ شود.

سرم‌ها، پاک‌ک کننده، مرطوب کننده‌ها

چه محصولاتی را می‌توان در یخچال نگهداری کرد؟

به برچسب نگهداری روی محصولات دقت کنید، ویتامین C، رتینول و تمام آنتی اکسیدان‌هایی که به سرعت اکسید می‌شوند، می‌توانند در یخچال نگهداری شوند. آلوئه ورا، کالامین، تونرها و ماسک‌ها در دماهای سرد نیز بهتر می‌مانند.
دمای پایین می‌تواند ماندگاری برخی محصولات را افزایش دهد، همچنین استفاده از محصولاتی که در یخچال نگهداری می‌شود، احساس طراوت و شادابی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند.


نگهداری محصولات آرایشی در یخچال

  • ریمل

هر بار که برس ریمل خود را درمی‌آورید و دوباره آن را داخل محفظه قرار می‌دهید، باکتری‌های بیشتری به محصول اضافه می‌کنید. ریمل و سایر محصولات چشم، کوتاه‌ترین زمان ماندگاری را دارند زیرا در صورت استفاده طولانی مدت یا قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها به راحتی می‌توانند باعث عفونت چشم شوند. شما باید هر سه تا شش ماه ریمل خود را با توجه به دفعات استفاده از آن تعویض کنید.

  • رژ لب

تا زمانی که رژ لب خود را در جای خشک و خنک نگهداری می‌کنید، می‌توانید تا دو سال از آن استفاده کنید. رژ لب را در ماشین یا ته کیف دستی خود نگه ندارید، زیرا گرما می‌تواند آن را ذوب کند و بر فرمولاسیون تأثیر بگذارد.

  • سایه چشم پودری، رژگونه و پودر و مداد چشم

سرعت رشد باکتری‌ها در محصولات آرایشی پودری که حاوی مایعات نیستند، نسبت به سایر لوازم آرایشی کمتر است. شما می‌توانید از این قبیل محصولات تا دو سال استفاده نمایید، اما لازم به ذکر است که باید در خصوص تمیزی براش یا پد آن‌ها اطمینان حاصل کنید. مداد چشم خود را با یک تراش مخصوص بتراشید و پس از هر با استفاده، آن را تمیز و ضدعفونی کنید.

  • کرم پودر

کرم پودر بر پایه آب می‌تواند تا یک سال دوام بیاورد، در حالی که کرم پود‌های بر پایه روغن را می‌توان تا 18 ماه یا تا زمانی که فرمول دو فاز شود نگهداری کنید. برای اطمینان از ماندگاری طولانی مدت این مواد، سعی کنید با لمس نوک پمپ یا گردن بطری، محصول را آلوده نکنید.

  • برس‌های آرایشی

براش‌ها و اسفنج‌های آرایشی متخلخل هستند تا آرایش را به خوبی پخش کند، که به نوبه خود شرایط را برای به دام انداختن باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست، چربی، آلودگی‌های محیطی و بقایای آرایش فراهم می‌کند. اینکه پس از چه مدت، باید آن‌ها را تمیز کنید به دفعات استفاده از آن‌ها بستگی دارد. اگر روزانه از براش‌‎های خود استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود آن‌ها را هر هفته تمیز کنید. با این حال، وقتی صحبت از براش‌های چشم یا اسفنج‌های زیبایی به میان می‌آید، توصیه می‌شود بعد از هر بار استفاده آن‌ها را تمیز کنید، زیرا باکتری‌ها به راحتی روی براش‌هایی که برای محصولات کرمی‌ مانند کرم پودر، کانسیلر، ریمل، رژ لب یا سایه چشم استفاده می‌شوند، رشد می‌کنند.

نگهداری از براش‌های آرایشی

© هرگونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب مجله دبیکا بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین دبیکا تعلق دارد.