dabika mag2

مراقبت از پوست در فصل پاییز

1401-09-21
10:18 ق.ظ

پوست نسبت به سایر اندام‌های بدن همیشه در تماس با محیط است و در برابر تغییرات آن، بسیار آسیب‌پذیرتر است. رطوبت موجود در هوا بر تعادل آب (هیدراتاسیون) پوست تأثیر می‌گذارد. آب و هوای مرطوب می‌تواند پوست را نرم کند، اما آب و هوای خشک می‌تواند، پوست را کم آب کند و احتمال بروز خطوط و چین و چروک‌های ظریف را افزایش دهد.

چرا تغییر روتین مراقبت از پوست با تغییر فصل مهم است؟

با توجه به تاثیر آب و هوا بر پوست، هر فصلی مزایا و معایبی دارد. در تابستان حتی در آب و هوای خشک، رسیدگی به پوست آسان‌تر است زیرا هوا مرطوب‌تر از زمستان است. سبک زندگی در فصل تابستان به سلامت پوست کمک می‌کند، زیرا احتمال بیشتری دارد که میوه ها و سبزیجات تازه بخوریم، ورزش کنیم و فعال بمانیم، این امر گردش خون را افزایش داده و به سلامت پوست کمک می‌کند.

رطوبت بیشتر در فصل تابستان

پوست در تابستان و در پاییز

در ماه‌های تابستان، پوست بیش از حد در معرض نور خورشید است، که می‌تواند پیری ظاهری پوست را تسریع کند، و در هنگام شنا در استخر، قرار گرفتن در معرض کلر یا نمک می‌تواند باعث خشک شدن و تحریک موقت پوست شود. افزایش استفاده از تهویه مطبوع، پوست را خشک می‌کند در حالی که گرمای بیش از حد به معنای تعریق بیشتر است که می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود.
در پاییز هوا سردتر است و بادها شدیدتر می‌وزند و ممکن است اختلاف دمای صبح و شب، در یک روز بسیار متفاوت باشد. پوست ما باید با این تغییر آب و هوا، سازگار شود بنابراین روال مراقبت از پوست ما هم باید همراه با آن تغییر کند.

پوست در پاییز

پیشنهاد می‌شود تغییرات زیر را در روال روتین پوستی خود انجام دهید تا در پاییز هم پوستی شاداب و باطروات داشته باشید:

 1. از یک پاک کننده دارای مرطوب کننده استفاده کنید
  با کاهش دما، سطح رطوبت پوست نیز کاهش می‌یابد و پوست ما رطوبت خود را به هوای خشک اطرافمان، می‌دهد. با تعویض پاک کننده خود با محصولی آبرسان‌تر، مانع از دست دادن رطوبت پوست خود شوید. پاک‌کننده میسلار می‌تواند به آبرسانی پوست خشک شده و آفتاب‌زده کمک کند و از سد پوست شما در برابر اثرات مخرب هوای سرد محافظت کند. استفاده از یک محصول شستشوی رطوبت‌رسان، پوست را بدون احساس خشکی یا کشیدگی، تمیز می‌کند.
 2. مرطوب کننده سنگین‌تری را به روتین خود اضافه کنید
  به دلیل تغییرات محیطی، تغییر روتین پوست و استفاده از مرطوب‌کننده‌های غلیظ‌تر خصوصا قبل از خواب، مهم است. با این تغییر، با افزودن رطوبت بیشتر به پوست و کمک به حفظ آن، کمبود رطوبت پوست را جبران می‌کنیم.

  استفاده از مرطوب کننده در فصول سرد سال
 3. مرطوب کننده لب و کرم دور چشم را به روتین خود اضافه کنید.
  اگر این دو مورد از قبل، بخشی از روتین مراقبت از پوست شما نبودند، باید در ماه‌های سردتر آن‌ها را جدی بگیرید. افزودن این محصولات، لب‌ها و پوست اطراف چشم شما را مرطوب می‌کند.
 4. از لایه بردارها و رتینوئیدها به طور مکرر استفاده نکنید.
  استفاده از لایه‌بردارها و رتینوئیدها را کاهش دهید، دلیل این امر باز هم به خشکی و سردی هوا مربوط می‌شود. رطوبت و دمای بالا به دلیل افزایش چربی پوست، اثرات تحریک‌کننده رتینوئیدهای موضعی و لایه‌بردارها را از بین می‌برند.

  استفاده کمتر از ماسک پیل اف

 5. استفاده از کرم ضد آفتاب را ادامه دهید.
  تابش اشعه ماوراء بنفش در طول تابستان بیشتر است، اما همچنان در هر چهار فصل سال وجود دارد. ضدآفتاب باید همیشه استفاده شود زیرا به طور کلی به کاهش اشعه ماوراء بنفش ورودی کمک می‌کند. اشعه ماوراء بنفش باعث تسریع و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود. توصیه می‌شود که به استفاده روزانه از ضدآفتاب، با (حداقل) SPF30 پایبند باشید.
 6. از یک رطوبت‌ساز در محیط خود استفاده کنید.
  در کنار روتین منظم مراقبت از پوست، متخصصان پوست پیشنهاد می‌کنند در پاییز و زمستان روی یک دستگاه رطوبت‌ساز نیز سرمایه‌گذاری کنید تا رطوبت خانه را افزایش دهید. رطوبت‌ساز‌ها، رطوبت را به هوا اضافه می‌کنند و از آنجایی که پوست دائما با هوا در تماس است، هر چه رطوبت هوا بیشتر باشد، رطوبت بیشتری را نیز با پوست شما به اشتراک می گذارد.

  مرطوب‌کننده هوا

© هرگونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب مجله دبیکا بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین دبیکا تعلق دارد.